Nauka szybkiego czytania – metoda R.S.V.P. – dodatek do chrome i firefox. Jak nauczyć się szybko czytać? Jak natychmiast czytać 1000 słów na minutę?

Istnieje kila metod nauki szybkiego czytania, wynalezienie komputerów upowszechniło kolejną a mianowicie mowa o Rapid Serial Visual Presentation – czyli oprogramowanie do wyświetlania do nawet 1600 słów na minutę. Podam też 2 staromodne metody na szybkie czytanie 😉 .

Od dzisiaj zaczynam ćwiczyć na tym oprogramowaniu oraz postaram się zniwelować subwokalizację (czyli wypowiadanie na „głos” słów w myślach).

W szkołach uczą nas czytać na głos, czyli wypowiadać słowa i to nam później przeszkadza w szybkim czytaniu gdyż jako dorosła osoba dalej wypowiadamy czytane słowa w myślach. Istnieje kilka metod na „zgubienie” subwokalizacji i nie wypowiadanie słów w głowie tylko postrzeganie za pomocą myśli.

Jedną z technik jest wzięcie zwykłego wskaźnika ewentualnie patyczka do uszu, czytanie wskazując poniżej słów tym wskaźnikiem i przyspieszanie tak długo aż przestaniemy rozumieć tekst i stracimy wewnętrzny głos którym czytamy i wtedy należy zwolnić o 10%. Należy to ćwiczyć na jakiejś powieści coś fantasy albo obyczaj nic technicznego nad czym by trzeba było się zastanawiać.

Są jeszcze 4 techniki na stracenie wewnętrznego głosu podczas czytania ale najlepszą z nich jest koncentracja na własnym oddechu – zupełnie jak w medytacji.

Ale tak jak mówiłem w XXI wieku z pomocą przychodzą nowe technologie i dzięki metodzie R.S.V.P. i oprogramowaniu można natychmiast zminimalizować lub się pozbyć wręcz całkowicie wewnętrznego „speakera”. Oprogramowanie jest proste oraz darmowe i dostępne na przeglądarki Chrome i Firefox – trzeba mieć PC/Laptop.

Spreed – Jak czytać natychmiast 1000 słów na minutę

Na Chrome jest to: Spreed – speed read the web – po prostu wchodzimy do sklepu Chrome i instalujemy oraz dodajemy dodatek do przeglądarki (już testowałem, wypada świetnie). Po zainstalowaniu możemy wybrać wyświetlanie tekstu z www do max 1600 wpm, możemy też ustawić podwójne słowa i np prędkość 400 wpm. Aby dodać tekst do programu wystarczy zaznaczyć (przeciągnąć z lewym klawiszem myszy po tekście) i nacisnąć prawy przycisk na zaznaczeniu i wybrać „Spreed selected text„.

Możemy wznawiać, pauzować i zmieniać parametry łącznie z wielkością czcionki. Można wspomóc autora stawiając mu „kawę” jednorazowo lub co miesiąc – wsparłem i polecam 😉

Na Firefox podobna wtyczka to „Best Reader Lite„.

Przeciętna szybkość człowieka to 200 – 300 słów na minutę dzięki temu programowi natychmiast zwiększamy swoją szybkość 2x – 3x krotnie.

Mam nadzieję że w czymś pomogłem.

Ps.: Moniek przetestuj – a może CI się przyda i będziesz od tej pory czytał WWW za pomocą Spreed 😉

Cze!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s